Az emberek jelentős része teljesen megnyugszik a külső házfal szigetelése után. Úgy gondolják, hogy ők már mindent megtettek amivel a fűtésszámlájuk csökkenthető…
Pedig ez ” még csak” a kezdet volt, mert bizony a lábazatot is kell vagy inkább mondjuk úgy, hogy kellene hőszigetelni.
Családi házak jelentős része alatt pince található, amit különféle tevékenységek céljára használnak – akár egy újabb szoba, akár konditerem, akár mosókonyha kap itt helyet, egy szempontból megegyeznek, hogy fűtik őket. Amennyiben ezek a helyiségek nem kapnak hőszigetelést, akkor számolhatunk az irreálisan magas energiaköltségeken kívül, egyéb gondokkal is a hideg falfelületek miatt. Gyakran higiéniai problémák is társulnak hozzá (úgy,mint a penészgomba képződése), mely által tagadhatatlanul a komfortérzet is csorbát szenved.
A földszint padlójához tartozó koszorú jelentős hőhidat tud képezni, ezért nem szabad szigetelés nélkül hagynunk. Új építésű, jól hőszigetelő, modern falazóblokkok esetében is szükséges a lábazat hőszigetelése.
Utólagos hőszigetelés esetén sem feledkezzünk meg róla, hiszen jelentősen javul a fal hőszigetelő képessége. Ezáltal a hőhíd is erőteljesebben fog jelentkezni. Sajnos előfordulhat, hogy míg korábban – hőszigetelés nélkül – az épületünkkel minden rendben volt, most sokkal rosszabb lett a helyzet. A jelentős anyagi ráfordítás és a sok befektetett munka ellenére.
A csupasz betonfelület nagyon erős hőhidat jelent, s minél jobban hőszigetel a fal, annál rosszabb lesz a lábazati részen a helyzet. Számíthatunk a nedvesség lecsapódására, penészesedésre, ami által a padlószőnyegünk elázik, a parkettánk pedig roncsolódik.
Ne sajnáljuk, hát azt a 0,5-1 m széles sávot, helyezzünk rá szigetelést.
S ha már szigetelünk, jó lesz a ház falára való – gondolják sokan, de mi ne essünk ebbe a hibába. Normál homlokzati EPS hőszigetelést nem lábazatra találták ki! Gondoljunk csak bele a felverődő csapadék, fagyhatás, fokozott mechanikai igénybevétel miatt könnyen elvizesedhet, megsérülhet… Pedig a talajjal való közvetlen érintkezés miatt a hőszigetelő anyagokkal szemben nagyon komoly elvárásokat támasztanak.
Az XPS szigetelő lemezek ( Styrodur ) különösen nagy nyomási terhelhetőséggel és a nedvességgel szembeni érzéketlenséggel tűnnek ki, és ezáltal kitűnően alkalmasak pince-, és lábazat-szigetelésként történő felhasználásra. Egyszerűen és költségtakarékosan beépíthetők. Ez a hőszigetelés egyidejűleg hatékony védelmet nyújt a vízszigetelést érő mechanikus károsodások ellen.
+ Ötlet Építkezőknek:
Az XPS zárcellás szigetelő lapok akár 3,0 m-ig is belemerülhetnek a talajvízbe. Talajvízben való elhelyezés esetén többek között szükség van a Styrodur lapok teljes felületén történő felragasztásra.
XPS lapokról itt olvashatsz bővebben>>
Kapcsolódó cikkek:
- Lábazat hőszigetelés – gyakorlati tanácsok
- A Te házad vajon mennyit fogyaszt?
- Milyen lehetőségeim vannak, ha a házamat szeretném hőszigetelni?
- EPS lap rendszer
- Ásványgyapot, Clima rendszer
- Hőszigetelés után penészedni fog a falam?
- Ha hibás a hőszigetelés – ablakon kidobott pénz?
- Lábazati hőszigetelés
Elakadtál a színválasztásban?
Nem tudod milyen színű legyen a házad, mi mindenre figyelj?
Ebben segít neked online a Ház Szín Választás Tudástár.
236 oldalon keresztül megismerkedsz a színekkel, fontos szabályokkal.
600 inspiráló családi ház fotó segít a saját döntésed meghozatalában.
30 oldal melléklet – tippek, segédletek, színek.
Mindez most 14.990 Forintért a tiéd lehet.
Kérd itt a Ház Szín Választás Tudástárat>>
Csodás otthont!
Horváth Judit
elfoglalt házfelújítók építőanyag tanácsadója
Kérd személyes árajánlatodat>>
Ha szeretnéd, hogy építkező, felújító barátaid is tudják, küld el nekik is ezt a cikket!
Az ingyenes Építkezési Ötlettár már megvan neked? Kérd itt>>
Lábazatot is kell hőszigetelni?…
Az emberek jelentős része teljesen megnyugszik a külső házfal szigetelése után. Úgy gondolják, hogy ők már mindent […]…
Tisztelt cikkíró!
Köszönöm a cikket, nagyon hasznos számomra.
Éppen építkezésben vagyok és sajnos van egy olyan kivitelezőm, aki mindenhez ért csak ehhez nem. Hogyan kerültem vele szerződésbe egy külön történet, de nem tudtam kikerülni.
Az a problémám, hogy elmondása szerint a házamra nem kell lábazati hőszigetelés, mert az alapok „között” föld van és hát az szigetel. Másrészről padlófűtésem van amit láttam, hogy a szerelő betonra tettek lépésálló szigetelést, rá hűfóliát, arra a rácsot és a fűtést végül beöntötték betonnal. Én ragaszkodom a szigeteléshez, de ő nem akarja felrakni, mondván nem kell és nincs rajta a terven sem. Ez utóbbit nem hiszem és még nem néztem meg, de megfogom. A kérdésem az, hogy hihetek -e neki? Van -e egyáltalán olyan helyzet amikor nem szükséges a lábazati szigetelés?!
Mit tehetek annak érdekében, hogy rávegyem a kivitelezőm, hogy megcsinálja a szigetelést?!
Kérem segítsenek, mert már színezni akarja a házat lábazati szigetelés nélkül!
köszönöm!
Kedves Ferenc!
Szomorúan olvastuk levelét…
Örülünk annak, hogy Ön nyitott az új lehetőségek iránt és a lehető legjobb megoldást szeretné otthonába. Az esetek nagy részében éppen ennek ellenkezőjével találkozunk…
Mivel a lábazatok hőszigetelésére nincsenek olyan előírások, mint a homlokzat hőszigetelésére, ezért sok esetben kevésbé fordítanak rá figyelmet. Érdemes figyelembe venni, hogy új építésű házak esetében is ajánlott a lábazat hőszigetelése, 4-6 cm vastagságban.
Személyesen az adott épületet nem láttuk, de mivel leveléből úgy vesszük ki, talán érdemes lenne a tervezővel egyeztetnie a lábazat szigetelését illetően. Ha ez nem lehetséges akkor javasoljuk keressen egy műszaki ellenőrt, aki az adott helyzet pontos ismeretében tud Önnek segíteni.
Addig is leállítanám a munkálatokat, s a konkrét egyeztetések után engedném folytatni…
Talán így Ön is megnyugodna, hiszen mindent megtett azért, hogy se most se a közeljövőben ne legyen baj a lábazattal.
Kívánunk ehhez Önnek sok kitartást és a munkálatok végére egy gyönyörű lábazatot:
Ötletek Építkezőknek Csapata