Posted on 1 hozzászólás

Felújítás előtt

Javul az idő és hamarosan itt van a felújítások ideje

Időről időre minden háztartásban előfordul, hogy a családi ház vagy lakás egyes részeit fel kell újítani. Teljes felújítás ritkán van (részben azért, mert sokba kerül, részben pedig azért, mert nagyon nehéz az egész házat, de még inkább egy lakást kiüresíteni), ezért általában egy-egy területet szoktunk felújítani. A felújítási munkák nagyon sokfélék lehetnek:

  • fűtésátalakítás
  • nyílászárók cseréje
  • vizes helyiségek (konyha, fürdőszoba, WC) felújítása
  • festés, mázolás
  • parketta vagy más burkolatok (pl. szőnyegpadló) felújítás, cseréje
  • egyéb munkák.


Kézben vinni elég nehéhNem tudhatom, mire készülsz (ez a cikk elsősorban annak szól, akinek ezt a munkát meg kell szerveznie), ezért abból, amit itt leírok, azt alkalmazd, amire szükséged lesz. Bármilyen munka is lesz, legfontosabb feladatod lesz a tervezés és szervezés. Enélkül több hónapos káosz várhat rád. Oszd be a munkákat, gondoskodj a szükséges anyagokról, beszéld meg a mesteremberekkel, hogy mennyi időre lesz szükségük, határozd meg a munkák sorrendjét és ennek megfelelően beszéld meg a munkák időpontját jó előre. Ütemezz be tartalék napokat az elcsúszások esetére. Könnyebb a dolgod, ha az egészet egy cégre bízod, mert akkor majd ők megszervezik maguknak. Ha teheted, ne aludjatok otthon (de legalább -ha vannak – a gyerekek ne), kérj segítséget szülőktől, barátoktól. A munkák kezdete előtt vár rád egy nagy feladat: össze kell csomagolnod, mert bármilyen egyszerű is az a felújítás, biztos lehetsz benne, hogy nagy felfordulás, por és piszok is lesz. A felújítás után sokkal könnyebben tudsz takarítani és rendet csinálni, ha rendesen összecsomagolsz. Szerencsés, ha a csomagolást összekötöd egy selejtezéssel, mert egyúttal helyeket fogsz nyerni más dolgok számára. Nézzük, hogy könnyítheted meg a helyzetedet:

1. Mire lesz szükséged

  • Dobozokra a könyvek, törékeny tárgyak és edények, ruhaneműk elrakására. A dobozok mennyiségénél Dobozokba érdemes pakolnivedd figyelembe, ha vannak utazótáskák, mert ruhaneműt például abba is pakolhatsz és így kevesebb dobozra lesz szükséged. Ha vannak gardrob szekrények és lehet még bennük helyet találni vagy csinálni, azokban is elhelyezhetsz dolgokat. Ha a konyhát nem újítjátok fel, a konyha szekrényekben is lehet még helyet találni például a törékeny dolgok elhelyezéséhez. Ezeket a szekrényeket feltétlenül fóliázd le a felújítás idejére, mert különben ott is poros lesz minden. Arra is figyelj, hogy a könyvek nehezek, elpakolásukhoz kisebb, de erős dobozokra lesz szükség. Dobozokat szerezhetsz barátoktól, ismerősöktől, esetleg otthon is lehet néhány, de lehet, hogy vásárolnod kell. Ez esetben gondolj arra, hogy később kis helyen tárolhatók legyenek (szükség lehet rájuk máskor is), ezért összecsukható dobozokat vegyél.
  • Takaró fóliára a szekrények letakarásához, szőnyegek és képek becsomagolásához.
  • Nagyméretű címkékre vagy papírlapokra. Nagyon megkönnyíted a dolgodat, ha felírod a dobozokra, hogy mit pakoltál bele.
  • Széles és keskenyebb ragasztó szalagra a dobozok lezárásához és a címkék felragasztásához.
  • Újságpapírra a törékeny edények becsomagolásához.
  • Fólia zsákokra a kényes ruhaneműk akasztva történő tárolására.

2. Hol fogod a dobozokat elhelyezni

A legjobb, ha fedett helyre kerülnek. Ilyen fedett hely lehet egy garázs (addig kiállsz az autóval), jó állapotban levő pince, vagy más olyan hely a családi házban vagy lakásban, amelyet a felújítás nem érint. Ha nincs ilyen hely, azt a megoldást is választhatod, hogy egy-egy helyiségben rakod össze, de ennek az a hátránya, hogy állandóan hurcolkodni kell. Ilyenkor jó, ha beszerzel valamilyen dobozmozgató eszközt. Szóba jöhet még fedett terasz a kevésbé értékes dolgok vagy bútorok elhelyezésére (letakarva).

3. Hogyan végezd el a munkát

  • Csupaszítsd le a lakótereket
    Szedd le a függönyöket és a leszedhető függönytartókat. Csomagold be takarófóliába a képeket és az összecsavart szőnyegeket. Szedd össze a dísztárgyakat, terítőket, ágytakarókat, díszpárnákat. Ezeket együtt berakhatod dobozokba úgy, hogy a törékeny dolgokat a textilholmik közé teszed, hogy mozgatásnál ne törjenek össze. Írd fel címkére vagy papírlapra, hogy mi van a dobozokban és számozd is be. Azért jobb címkére dolgozni, mert más alkalommal nehezebb lesz felhasználni a dobozt, ha össze lesz irkálva. Figyelj arra, hogy a címkét, papírlapot erős ragasztóval ragaszd fel, hogy hurcolkodás közben ne essenek le a dobozokról. Akár két helyre is felteheted a címkét, hogy a dobozokat egymásra rakva látható legyen a tartalma. Erre a rakodásnál is figyelned kell. A pakolás közben gondold át, szükséged lesz-e mindenre a felújítás után. Ha nem, válj meg a szükségtelen holmiktól.
  • Pakold el a könyveket, iratokat, CD-ket, DVD-ket
    Könnyebb, mint kézbenGondolom hogy a könyveid valamilyen rendszer szerint csoportosítva vannak. Ha nincsenek, akkor tedd ezt meg most. Ilyen csoportokat képezhetsz például, hogy: magyar írók, magyar költők, világirodalom: franciák, angolok, németek, újabb csoport lehet a szakkönyvek, ismeretterjesztő könyvek, gyerekkönyvek, stb. Egy jó csoportosítással egy csomó munkát (és ezzel időt is) megtakaríthatsz, mert a dobozra csak a csoportot kell felcímkézned. Figyelj arra, hogy a könyveket tartalmazó dobozok nagyon nehezek, jól jön majd segítség, vagy tologató eszköz.
  • Számítógép és perifériák
    Attól függ, kell-e használni a felújítás alatt. Esetleg el lehet vinni a munkahelyre, szülőkhöz, barátokhoz, ahol korlátolt alkalmazásukra lehetőség van. Ha mégis otthon maradnak, használaton kívül feltétlenül le kell takarni fóliával. A perifériákat (nyomtató, szkenner, stb.) valószínűleg el is lehet csomagolni a felújítás idejére.
  • Konyhaedények, eszközök
    Ezekből csak a legszükségesebbeket hagyd elő felkészülve az egyszerű főzésekre és étkezésre, a többit csomagold el. A törékeny darabok közé rakj újságpapírt vagy törölközőket, konyharuhákat a törés megelőzésére. Ne feledkezz el a selejtezésről sem.
  • Ágyneműk, párnák, takarók, törölközők, konyharuhák
    Csak annyit hagyj elő ezekből, amennyire szükséged lesz. Ha van ágyneműtartód, az ágynemű ott is maradhat, de fóliával takard le.
  • Ruhaneműk, cipők, táskák
    A ruhaneműk csomagolásánál is akkor jársz jól, ha fajtánként csoportosítva rakod el őket. Ha lehet, a gardrób szekrényekbe a kabátokat, öltönyök és kosztümök felső részét pakold, mert azokat nagyon nehéz kivasalni, lehet, hogy nem is fogod tudni, tisztítóba kell vinned. Jó módszer, ha ezeket felakasztás előtt behúzod polietilén zsákokba (olyanokba,amilyeneket a tisztítóban szoktak a ruhákhoz adni – ha félretetted, nem is kell újakat beszerezned. A cipők legjobb helye cipősdobozokban van, sámfázva, vagy újságpapírral kitömve. Ugyancsak újságpapírral érdemes kitömni a táskákat is, hogy formájukat megtartsák. Egy lomtalanítás,selejtezés ezek között a holmik között járhat a legjobb eredménnyel. Ezekből őrzünk legtöbb fölösleges dolgot. Természetesen minden családtagnak saját magának kell döntenie arról, milyen holmiktól válik meg jó szívvel, még a gyerekeket is érdemes bevonni ebbe a tevékenységbe.
  • Gyerekek holmija
    Csinálj mókát a pakolásbólA gyerekeket legjobb – főként a nagyobb felújítások idejére – máshol elhelyezni – például a nagyszülőknél. Ha a felújítás iskolaidő alatt történik, vinni kell a tanszereket, tankönyveket, füzeteket. A játékokat legjobb elcsomagolni. Érdemes megbeszélni a dolgot velük is, egy-egy darabot előhagyni velük megbeszélve, nehogy utólag legyen nagy sírás-rívás. Még mókát is lehet belőle csinálni.
  • Remélem, minden fontos dolog szóba került. Ha nem, ne vess rám követ, hiszen nem tudhatom, hogy nálad még milyen dolgok fordulnak elő, ezért egészítsd ki szükség szerint. Kívánom, hogy jó szívvel viseld el az egészet, mert az eredmény kárpótol.

    Kapcsolódó cikk: Lomtalanítás, selejtezés

    Pap Zsuzsa
    www.haztartas-ma.hu

1 thought on “Felújítás előtt

  1. Köszönjük Zsuzsa a hasznos cikket!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .