Egyre gyakrabban hallani a hírekben tűzesetekről. Leégett épületek, égési sérülések…
A kiváltó okok között sok minden állhat ( taglalásába most nem mennék bele).
Figyelmedbe ajánlom viszont az új változásokat, melyek egyes részei családi házakra is vonatkoznak.
Kigyűjtöttem néhány fogalmat, melyet az esetekkel kapcsolatban meg szoktak említeni.
Ne legyen rá szükség, de legalább tudjuk mi mit is takar…
Lássuk miről is van szó:
Az Országos Tűzvédelmi szabályzat ( röviden: OSZT ) 2011.október 06-val módosult.
Nézzük ezek közül néhány érdekes változást:
- nyílásos homlokzaton olyan burkolat, hőszigetelés stb. nem alkalmazható, mely E-F tűzvédelmi osztályba tartozik
- Meghatározásra került a homlokzatok tűzterjedési határérték-követelménye ( 2-3 szintes épület esetében ez 15 perc )
- 10 cm-nél vastagabb EPS lapos hőszigetelő rendszer esetében a nyílások felett minimum 20 cm szélességű kőzetgyapot szigetelés kialakítása szükséges ( tűzvédelmi sáv). A nyílászárók oldalainál pedig 30 cm-nek kell lennie.
- Ahol tűzterjedési határérték követelmény van ott a munka megkezdése előtt 5 nappal le kell jelenteni az ÉMI Nonprofit KFT-nek illetve a Tűzoltóságnak. ( Ellenkező esetben szankciók várhatók. )
- Bejelentéskor meg kell adni az alkalmazott hőszigetelő rendszer megfelelőségi számát. Ellenőrzéskor megnézik, hogy valóban az kerül-e beépítésre.
- A szabályok be nem tartása, akár a szigetelés visszabontását is eredményezheti.
- A rendelet szinte csak az egyszintes családi házakra nem vonatkozik.Néhány főbb fogalom:
Homlokzati tűzterjedési határérték: a vonatkozó műszaki követelményeknek megfelelő vizsgálat kezdetétől számított, a tűznek a homlokzati épületszerkezeteken történő terjedésére jellemző határállapot bekövetkezéséig eltelt idő percben (Th).
Tetőtűz terjedés mértéke: a tetőszigetelési rendszer, vagy fedélhéjazat felületén és rétegeiben az önálló égés (lánggal égés, szenesedés, izzás) terjedésének mértéke (távolsága).
Füstcsappantyú: szellőzővezetékbe építhető, automatikusan (hőre, füstre, vagy egyéb indítójelre) mûködésbe hozható zárószerkezet, amely a füst vagy a forró égésgázok továbbterjedését nyitott helyzetben előírt ideig biztosítja, zárt állapotban előírt ideig megakadályozza.
Füstgátló nyílászáró (ajtó, kapu, nyílóablak, függöny, redőny stb.): szerkezet, amely beépítve, csukott állapotban füstnek és a tûz esetén képződő toxikus gázoknak az általa elválasztott térrész egyik oldaláról a másik oldalára való átterjedését meghatározott mértékben korlátozza.
Homlokzati tűzterjedési gát:meghatározott tűzterjedési határértékű, A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú olyan homlokzati szerkezet, amely megakadályozza az épület homlokzata mentén a vízszintes vagy a függőleges tűzátterjedést.
Hő- és füstelvezetés: olyan műszaki megoldás, amely tűz esetén alkalmas a helyiségben vagy tűzszakaszban keletkezett, vagy oda behatolt hőnek, füstnek és égésgázoknak szabadba való elvezetésére.
Tűzállósági fokozat: egy építmény egészére, illetve esetenként egyes tűzszakaszaira vonatkozó olyan kategória, amely meghatározza az épületszerkezetek tűzvédelmi követelményeit az építmény/tűzszakasz tűzveszélyességi osztálya, szintszáma, esetenként rendeltetése és tűzterhelése alapján.
Tűzvédelmi osztály: az építőanyagok és épületszerkezetek tűzzel szembeni viselkedésére jellemző kategória, az e szerinti besorolás megfelelő tűztechnikai vizsgálatok alapján történik.
Tűzveszélyességi osztály: veszélyességi övezetek, helyiségek, helyiségcsoportok (tűzszakaszok), épületek, műtárgyak, létesítmények besorolására meghatározott kategória a bennük folytatott tevékenység során előállított, feldolgozott, használt vagy tárolt anyagok jellemzői, valamint az alkalmazott technológiai folyamat tűzveszélyessége, egyes esetekben – (lakó- és közösségi épületek) – a rendeltetés alapján.
Forrás: kozlonyok.hu
+ Ötlet Építkezőknek:
Figyeljünk oda, hogy az előírásokat betartsuk, mert ellenkező esetben komoly büntetésekre számíthatunk.
A legfontosabbat pedig ne felejtsük el: építmény létesítése, tervezése, átalakítása, rendeltetésének módosítása stb. az aktuális rendeletek betartásával lehetséges!
Elakadtál a színválasztásban?
Nem tudod milyen színű legyen a házad, mi mindenre figyelj?
Ebben segít neked online a Ház Szín Választás Tudástár.
236 oldalon keresztül megismerkedsz a színekkel, fontos szabályokkal.
600 inspiráló családi ház fotó segít a saját döntésed meghozatalában.
30 oldal melléklet – tippek, segédletek, színek.
Mindez most 14.990 Forintért a tiéd lehet.
Kérd itt a Ház Szín Választás Tudástárat>>
Csodás otthont!
Horváth Judit
elfoglalt házfelújítók építőanyag tanácsadója
Kérd személyes árajánlatodat>>
Ha szeretnéd, hogy építkező, felújító barátaid is tudják, küld el nekik is ezt a cikket!
Az ingyenes Építkezési Ötlettár már megvan neked? Kérd itt>>
Nagyon hasznos ez a tűzvédelmi rendelkezés, köszönöm, hogy a változásról írtatok,igaz,hallottam a rendeletről, de nem tudtam-hol.,illetve.honnan kell lementeni.Most már ez nem gond.Edina
Ilyen fontos dologról: pld. rendelet változásról adjatok értesítést, mert én nyugdíjasként nem tudok minden változásról, nem járatok rendeletet.EDina
Kedves Edina!
Köszönjük:) Igyekszünk figyelemmel követni a változásokat. Facebook oldalunkon napi szinten osztjuk meg a változásokat. Érdemes követni!
http://www.facebook.com/otletekepitkezoknek