Az ezelőtti részben volt szó az U értékről illetve a rétegtervi hőátbocsátási tényezőről.
Most nézzük meg még a másik két tényezőt is:
Fajlagos hőveszteség tényező (qm ): az egyes határoló szerkezetek felület arányosan átlagolt hőátbocsátási tényezője a térfogat arányához viszonyítva. ( A követelmény értéket nem haladhatja meg.)
Összetett energetikai jellemző ( Ep ): a fűtés, szellőzés, gépi hűtés, világítás, használati meleg víz ellátás energiaigényének az összessége. Értéke éves szinten nem lehet nagyobb, mint a megszabott követelményérték.
Mértékegysége: kWh/m3
E három tényező külön-külön való meghatározása azért, fontos, hogy a egyes elemeket ne lehessen egymás ellen kijátszani.
Az épületeket energiafogyasztása alapján kategóriákba sorolja.
Az energetikai minőséget minden esetben a vizsgált épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai mutatójának és a vizsgált épület geometriai méreteivel és rendeltetésével azonos, a minimumkövetelményeknek éppen megfelelő, viszonyítási alapként szolgáló épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai mutatójának százalékban kifejezett arányával kell jellemezni.
A táblázatban a minőségi osztály betűjel, a százalékos arány értéke illetve a szöveges jellemzése található:
A+
<55
Fokozottan energiatakarékos
A
56-75
Energiatakarékos
B
76-95
Követelménynél jobb
C
96-100
Követelménynek megfelelő
D
101-120
Követelményt megközelítő
E
121-150
Átlagosnál jobb
F
151-190
Átlagos
G
191-250
Átlagost megközelítő
H
251-340
Gyenge
I
341<
Rossz
+ Ötlet Építkezőknek:
Mai felújítások során törekedni kell az A+, A esetleg a B kategória elérésére.
Ne essünk abba a hibába, hogy egy átlagos (F érték ) felújítás is jó lesz nekünk, hiszen pár év múlva elavultnak számíthat az értékünk.
Horváth Judit vagyok az Ötletek Építkezőknek oldal megálmodója, létrehozója.
Régi motorosként évtizedek óta hasznos ötleteket adok építkező, felújító emberek számára, melyet mindig egyéni igényekre szabok. Azokat a termékeket ajánlom a hozzám fordulóknak, amelyekben én is hiszek.