
Tudtad, hogy régen télen amikor kint mínusz tíz fokok voltak, na meg hidegebbek, akkor a kis műhelyeikben a bádogosok készültek a következő szezonra?
Csatornavasat gyártottak, ereszcsatornát hajlítottak ( már ha volt hozzá gépük), hajlatokat készítettek…
S tavasszal, amikor kijött a jó idő irány a tető, s egész szezonban ezt a mennyiséget dolgozták el. Venni “csak” akkor vettek, ha esetleg elfogyott.
Azt tudtad, hogy az ereszcsatornákon lévő dísz ( ereszdísz/ szegletdísz ) alapján felismerhető volt régen, hogy ki készítette az adott épület bádogozását? Minden mesternek megvolt a maga “jele”, ami csak az ő munkájára volt jellemző.
Ma már nem igazán gyártanak a mesteremberek. Nem is érné meg nekik…
Sajnos egyedi jelük sincsen, ami alapján felismerhetnénk a munkáikat:(
Az ereszcsatorna piacán is történt változás az eltelt évek alatt? – kérdezhetnéd.
Természetesen itt is igen nagy változások voltak.
Régen a legolcsóbb fekete csatornavasakat kezdték el felrakni -ha a tulajdonosnak nem tetszett vagy rozsdásodni kezdett lefestette.
Ma már inkább horganyzott vasakat használnak, hiszen senki sem örülne neki, ha a pár éves épületét rozsdás vasak díszítenék. Erősebb vasakat kezdtek használni, melyek egy nagyobb mennyiségű olvadt vagy fagyos téli hó súlya alatt sem “rogyott” meg.
A csatornabilincsről se feledkezzünk meg. Ahogy a külső hőszigetelés fejlődésnek indult, úgy jöttek létre az újabb és újabb bilincsek ( tiplis, majd hosszú szárú, aztán már a kettő együttese is).
A mesteremberek munkáját egyre könnyebbé és könnyebbé tették az újabb és újabb termékfejlesztések. Napjainkban már nincs szükségük annyi táblás lemezre – hiszen minden készen is megkapható.
Kapcsolódó cikkek:
Csodás otthont!

felújítók építőanyag tanácsadója
Ötletek Építkezőknek
Tel: 06 92 / 325-710
Árajánlatkérés>>